basketball swimming wrestling logo

As a result of the postponements forced by Tuesday's snow, today's sports slate is massive.

The LNP sports staff will cover seven events on the sports schedule. Here's where to follow on Twitter for updates on the games, which will also be reported on with stories at LancasterOnline and LNP's Thursday edition.

Diana Pugliese (@dianapugs) will have the details on the Warwick-Manheim Township boys and girls swimming and diving meet, which begins at 4 p.m. in Neffsville. The winner of the girls meet wins the L-L League Section One title.

Jeff Reinnhart (@JeffReinhart77) will be at the Lancaster Catholic-Lampeter-Strasburg girls basketball game, which begins in Lampeter at 7:30 p.m.

LNP sports will be at two boys basketball games. John Walk (@JWalkLNP) will be in Neffsville for the Hempfield-Manheim Township boys contest, which starts at 7:30 p.m.

And Mike Gross (@MikeGrossLNP) will report from the Lampeter-Strasburg at Lancaster Catholic boys game, starting at 7:30 p.m.

Dave Byrne (@dbyrneman) will report from Northern Lebanon where the Vikings will take on Middletown in District Three Class 2A team wrestling.

And Steve Navaroli (@SteveNavaroli) will be at Dallastown for District Three Class 3A team wrestling matches. The host Wildcats take on Solanco, while Conestoga Valley wrestles Cumberland Valley both beginning at 6 p.m.

Finally, Joel Schreiner (@JoelSchreiner) will send updates from Elizabethtown College where the E-town men's hoops team will host Catholic University at 7 p.m.

Here's the entire sports slate

BASKETBALL

 

COLLEGIATE MEN

Gettysburg at Franklin & Marshall, 7 p.m.

Catholic at Elizabethtown, 7 p.m.

Penn College at Lancaster Bible, 7:30 p.m.

Millersville at East Stroudsburg, 8 p.m.

COLLEGIATE WOMEN

Penn College at Lancaster Bible, 5:30 p.m.

Millersville at East Stroudsburg, 6 p.m.

Elizabethtown at Catholic, 7 p.m.

Franklin & Marshall at Gettysburg, 7 p.m.

SCHOLASTIC BOYS

L-L LEAGUE

Section One

Cedar Crest at Penn Manor, 7:30 p.m.

Hempfield at Manheim Township, 7:30 p.m.

Ephrata at McCaskey, 7:30 p.m.

Section Two

Conestoga Valley at Warwick, 7:30 p.m.

Section Three

Garden Spot at Manheim Central, 7:30 p.m.

Cocalico at Solanco, 7:30 p.m.

Section Four

Donegal at Octorara, 7:30 p.m.

Lampeter-Strasburg at Lancaster Catholic, 7:30 p.m.

Section Five

Annville-Cleona at Lancaster Country Day, 7:30 p.m.

CCAC

Dayspring Christian at Linville Hill Christian, 5 p.m.

Conestoga Christian at Berks Christian, 6 p.m.

Veritas Academy at Lancaster County Christian, 6:30 p.m.

NONLEAGUE

Columbia at Berks Catholic, 7 p.m.

Pequea Valley at Middletown, 7:30 p.m.

SCHOLASTIC GIRLS

L-L LEAGUE

Section One

Manheim Township at Hempfield, 7:30 p.m.

Penn Manor at Cedar Crest, 7:30 p.m.

Section Two

Lebanon at Elizabethtown, 7 p.m.

McCaskey at Ephrata, 7:30 p.m.

Warwick at Conestoga Valley, 7:30 p.m.

Section Three

Solanco at Cocalico, 7:30 p.m.

Manheim Central at Garden Spot, 7:30 p.m.

Lancaster Catholic at Lampeter-Strasburg, 7:30 p.m.

Section Four

Octorara at Donegal, 7:30 p.m.

Section Five

Columbia at Lancaster Country Day, 7 p.m.

CCAC

Veritas Academy at Lancaster County Christian, 5 p.m.

Dayspring Christian at Linville Hill Christian, 6:30 p.m.

NONLEAGUE

Middletown at Pequea Valley, 7:30 p.m.


BOWLING

 

SCHOLASTIC

L-L LEAGUE

Section Three

Cocalico vs. Garden Spot at Dutch Lanes, 3:30 p.m.

Manheim Central vs. Lampeter-Strasburg at Rocky Springs Lanes, 3:30 p.m.


RIFLE

 

SCHOLASTIC

L-L LEAGUE

Manheim Central at Elizabethtown, 4 p.m.

Ephrata at Garden Spot, 6 p.m.


SWIMMING AND DIVING

 

SCHOLASTIC BOYS AND GIRLS

L-L LEAGUE

Section One

Warwick at Manheim Township, 4 p.m.

Penn Manor at Cedar Crest, 6 p.m.

Hempfield vs. McCaskey at Franklin & Marshall College, 7:30 p.m.


WRESTLING

 

SCHOLASTIC

DISTRICT THREE TEAM CHAMPIONSHIPS

Class 3A

First Round and Quarterfinals

At Dallastown

Conestoga Valley vs. Cumberland Valley, 6 p.m.

Solanco at Dallastown, 6 p.m.

At Wilson

Central Dauphin vs. Penn Manor, 6 p.m.

New Oxford at Wilson, 6 p.m.

At Chambersburg

Waynesboro vs. Gettysburg, 6 p.m.

Hershey at Chambersburg, 6 p.m.

At Cedar Cliff

Daniel Boone vs. Lampeter-Strasburg, 6 p.m.

Manheim Central at Cedar Cliff, 6 p.m.

Class 2A

Quarterfinals

At Northern Lebanon

Upper Dauphin vs. Newport, 6 p.m.

Middletown at Northern Lebanon, 6 p.m.

At Bermudian Springs

Boiling Springs vs. Hamburg, 6 p.m.

Octorara at Bermudian Springs, 6 p.m.

NONLEAGUE

Annville-Cleona at Cedar Crest, 7 p.m.

Columbia at Lebanon, 7 p.m.

Lancaster Catholic at York Tech, 7 p.m.

Reading at McCaskey, 7 p.m.

What to read next